Čarodějnice 1966

30.4.1966

Čarodějnice

Z kroniky města Železnice, zapsáno kronikářem učitelem Václavem Kozákem dne 12. srpna 1928

zpět.......pokračování z Velikonoce

...v první den dubnový, hleděl jeden druhého vyvésti aprílem a posílal ho pro slívový květ, pro modré z nebe, pro komáří sádlo, pro "semtele", pro "vyhazov" atd. Smíchu při tom bývalo "až až"

Posledního dubna, v noci "filipojakubské", bývalo "pálení čarodějnic". S nastalým soumrakem objevují se v celém kraji, hlavně však na vyvýšených místech ohně, na nichž prý se upalují čarodějnice, jest viděti kroužení zapálenými košťaty a občas vyhození jich do výše. Však bývalo na ten den také hodně příprav. Již několik dní před tím sebrali hoši kde jaký kus roští i dříví a vše zanesli někde za obec, u nás pravidelně na Železný. Hospodyně schovávala již delší dobu před tím všechna košťata, hospodář pak nádoby s kolomaztí, kteréžto věci by jistě slídivým zrakům rozjařené mládeže neušly. Mnohdy neobešly se všechny ty přípravy bez rvaček a pranic, protože hoši z vedlejších obcí hleděli si navzájem roští odciziti a podařilo-li se jim to, byla to pro postižené veliká pohana. Pamatuji se, že v jedné obci vzplála připravená hranice ještě daleko před večerem. Hoši ze sousední obce ji totiž zapálili a pak z toho bylo mrzutostí až běda.

V den tento provádějí čarodějné mocnosti rejdy a lid hledí se před nimi ze všech sil uchrániti. Kolem oken a dveří a všude tam, kde se má choditi, dávají větévky "korůnčí" (divokého angreštu) nebo "smradlavého bezu". Prodá-li se v den tento dobytek, prodává se i štěstí. Do západu slunce musí se chlévy uzavříti, aby čarodějnice neměly do nich přístup. Pod práh chléva i obytného stavení a všude tam, kde zlé mocnosti by mohly uškoditi, dávají se hadí kůže nebo špendlíky i kousky skla a pod. Hospodář donese v den ten ale ještě před pálením do zeleného osení křížky, zhotovené z kočiček na Květnou neděli svěcených, aby obilí nestihla pohroma.

Na dvůr se zapichuje smrkový vršek nebo břízová větev, aby byl dům chráněn před ohněm. Kam v době, kdy pálí se ohně "padne hvězda", tam jest ukryt jistě veliký poklad. Kdo chce v den tento, poklad nalézti počíná si následovně:

Když pálí se večer na kopcích ohně, vezme tři bochníky chleba, jde s nimi na hranici obecních pozemků, na hraniční mezi se postaví na chléb a třikráte dlouze pískne. V tom okamžiku se objeví ošklivá baba, která se zeptá: "Co chceš?" - Tázaný bez rozmyšlení odpoví, že poklad a baba ho dovede pak skutečně k místu, kde poklad je uložen. Hned musí se dáti člověk ten do kopání. Najde-li poklad dříve, než poslední oheň v krajině uhasne, jest zachráněn a poklad mu darován, nenajde-li zatím pokladu, na místě zemře. 

Hoch, kterého vyvolená jeho nechce, jde v době, kdy čarodějnice se pálí, do lesa, nařeže devatero vršků různého stromoví, ty svaří doma v mléce a odvar vypije. S děvčetem tím jistě pak bude do roka mluviti.    

 ......pokračování Stavění "májí"

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky