Pivovar v Železnici

Pivovar v Železnici

Čerpáno z kroniky města Železnice
zapsáno kronikářem učitelem Václavem Kozákem 1928

O pivovaru v Ž. činí se už zmínka, kdy byla Ž. hradištěm (12.st.) a má se za to, že stával blízko hradu (dnešní kostel). Vařilo-li se pivo, jak pověst dí, takové jakosti, že i z necek bylo čepováno, zváno nápojem "tekutého chlebíčka", pak musili míti obránci hradu takovou posilu ovšem blízko "při ruce".

Za držitele Žel. pana Trčky z Lípy v r. 1610 měla obec právo pivo vařiti (a získati je od vrchnosti nebývalo snadné!).

Kdežto jinak bylo poddaným přísně nařízeno, odkud a kolik piva odebírati smějí. Tohoto práva se však obec zřekla, že neměla toho času vlastních rozsáhlých lesů, z nichž by dříví k vaření brala. Z té příčiny by jí pro přítomnou dobu užitek z práva pivo vařiti nekynul. Smluvila se tedy Žel. s vrchností Kumburskou a přepustila jí právo na jičínském panství pivo vystavovati, začež byly do důchodu města z vyčepovaného sudu 2 zl. odváděny.

Listinou ze dne 8. července 1712 povoluje hrabě Trautmannsdorf městu Jičínu z každého sudu piva, který do Železnice k výčepu přivezen bude, poplatek 2 zlaté od dotčené obce vybírati. Za to od správy Kumburské bude sud o 2 zl. levněji počítán. Po čase uznali Žel., že neměli se právovárečné výsady zříci, že nemnohých škod utrpěli a proto znovu přiřčeného práva se domáhají. Svědčí o tom listina na radnici uchovaná od N. 51/849

Veleslavný c.k. krajský ouřade!

Dle nejvyššího patentu od 7. září 1848 jest všecka povinnost k odbírání piva od svých vrchností zrušena, pročež nížepsaní oumyslu jsou k ulehčení občanstva a k zvelebení nějakých příjmů zde v městečku pivovar vystavěti a žádají s ponížeností, aby k tomu cíli vyšší povolení z následujících důvodů milostivě vymoženo bylo:

1.)    Hned již v roce 1761, jak příloha dokazuje, (žel, že tento doklad se nedochoval), byl zde v městečku pivovar, z kteréhož od každého piva vaření od pánve se dávalo 6 grošů.

2.)    Mělo už pak tu dobu městečko to svobodné právo pivo z kteréhokoliv pivovaru bez vší závaznosti odbírati a kupovati. Platilo se se strany šenkýřů dle starobyčeje za toto svobodné právo z každého sudu 2 kr. W.W. jménem podsudího k rukoum Jičínského magistrátu, jakožto tehdáž vrchnosti, kterážto povinnost však mocí Nejvyššího patentu od 7. září 1848 docela vyzdvižena jest.

3.)    Jest v městečku nyní (1849) počet domů 274, a obyvatelstva dle poslední konskripce přes 1600 duší.

4.)     Pozůstává zde 9 ku prodeji piva oprávněných obyvatelů, kteří ročně nejméně 400 sudů piva prodají, poněvadž v nedělní a sváteční čas veliká schůzka lidu z bližších a vůkolních vesnic sem přichází.

5.)      Jsou zde dle nejvyššího povolení ročně tři trhy na dobytek a rozličné věci, pak každý týden ve středu trh na obilí, pročež ten čas mnoho cizího lidu do městečka přichází.

6.)      Jest i také k očekávání, že z těch nejbližších vesnic sem do městečka pivo kupovati přicházeti budou, an sem cesta je k městečku nejpříležitější a nejbližší od jiných pivovarů.

7.)       Bylo by i pro městečko velké ulehčení, poněvadž cesta do pivovaru do Dřevěnice velmi obtížná a jinde tak blízku žádný pivovar není a tudy obchodníkům skrze dovážení piva velké nesnáze a outraty se způsobují a občanstvo skrze to levnější cenu piva nikdy k očekávání nemá.

8.)      Jest zde mnoho potřebných občanů, kteří by tedy nejen při stavbě toho pivovaru, nýbrž i v budoucím skrze vykonávání práce (při pivovaru) lehčeji živobytí si opatřit mohli.

9.)       Místo, na kterém tento pivovar stavěti se míní, jest obecní, na nejbližším a nejpříležitějším místě blíž obecního domu.

10.)      Jest naše veškeré občanstvo s tímto přednesením tak dalece srozuměno a spokojeno, že stavbu veškerou onoho pivovaru a z toho vzniklou vejlohu dle možnosti podniknouti a ze svého nákladu zříditi mínějí.

11.)       Pivovar tento, k vystavění přicházející, míní se na 12 sudů piva vaření zříditi, jak takový již před časem zde pozůstával.

12.)      Zavazují se nížepsaní k té stavbě situační a stavební plány na každé požádání předložiti a na potom dle toho tuto stavbu předsevzíti.

Z těchto důvodů svou poníženou prosbou s tou důvěrou k veleslavnému krajskému úřadu v největší pokoře předkládáme, by ráčil potřebu té stavby pivovaru, dílem ku zvelebení městečka, dílem k ulehčení občanstva milostivě nahlédnouti a k tomu potřebné povolení v patřičné cestě vydobýti, an skrze to občanstvu možné bude v svým čase skrze tak znamenitý roční příjem dílem stavbu silnice a jiné vejlohy podniknouti.

V Železnici 25. února 1849

Jan Haratický                      Ant. Zikmund

Jan Taťoun                          Václav Brož

Franz Jíra                             F. W. Tvrský

Josef Brajer                        Jan Hralička

Václav Brož                         Franz Tvrský

Antonín Vinter

Ke stavbě pivovaru přece nedošlo, přes to, že stavba povolena byla, jinak by se dle tradice byl nebyl materiál už k radnici svážel. Ten však měl neblahý osud: Co se pracně za den navezlo, neviditelná moc v noci rozvezla. A tak přece některým občanům "zpomožíno" bylo.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky